Hviezdy - Slnečná sustava

Slnecná sustava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Hviezdy

Ďalšie
Hviezdy
Hviezdy sú jasné gule žiariaceho plynu, podobné Slnku, ibaže sú od nás ďaleko. Hoci väčšinou na oblohe vyzerajú ako biele, pri pozornom pohľade vidieť, že niektoré sú slabo červené alebo oranžové, kým iné sú trochu do modra. Je to preto, že rôzne hviezdy majú odlišné teploty. Tie horúce sú modré alebo biele, hviezdy podobajúce sa Slnku sú žlté; chladnejšie sú oranžové a najchladnejšie z nich sú červené. Hviezdy majú aj rozličné veľkosti: od neutrónových hviezd, ktoré sú veľké ako mesto, po nadobrov, ktorí môžu byť až niekoľkostonásobne väčší ako naše Slnko.
Antares
Antares je obrovský červený nadobor - 10000-krát jasnejší ako naše Slnko a 700-krát väčší. Antares je obklopený oblakom plynu a prachu, ktoré tento búrlivý nadobor odvrhol. Túto červenú hviezdu ľahko nájdeme v súhvezdí Škorpión.
Sírius A
Sírius A, v staroveku tzv. ,,Psia hviezda", je jedna z najblížších hviezd. Od Zeme je vzdialená iba 8,6 svetelného roka zároveň je aj najjasnejšou hviezdou na nočnej oblohe. Sírius A nie je sám - jeho drobný biely spoločník Sírius B sa dá sotva vidieť ako biela škvrnka vľavo dole od Síria A.
Slnko
Sírius B
Proxima centauri
Sírius A
Rigel
Betelgeuse
Typ: žltá hviezda hlavnej postupnosti; priemer: 1392000 kilometrov
Typ: biely trpaslík; priemer: 1% priemeru slnka
Typ: červený trpaslík; priemer: 15% priemeru slnka
Typ: modrá hviezda hlavnej postupnosti; priemer: 1,7-násobok priemeru slnka
Typ: modrý nadobor; priemer: 50-násobok priemeru slnka
Typ: červený nadobor; priemer: 800-násobok priemeru slnka
Sírius B
Sírius B (vpravo pod Proximou Centaurí) je veľmi hustá hviezda nazývaná biely trpaslík, ktorá obiehav okolo Síria A. Bieli trpaslíci nie sú normálne hviezdy. Sú to pozostatky hviezd, ktoré už zostarli a odhodili svoje vrchné vrstvy. Sírius B má menej ako stotinu veľkosti Slnka - meria ešte menej ako Zem.
Život hviezy
Čo sa s hviezdou počas jej ,,života" stane, závísí od jej veľkosti (hmotností). Keď pomerne malej hviezde, napríklad ako naše Slnko, vyhorí palivo, najprv narastie do veľkosti hviezdneho obra, a potom odvrhne svoju atmosféru, príčom po nej zostane len jej jadro, drobná hviezda nazývaná biely trpaslík s približnou veľkosťou Zeme (na obrázku štádium 1). Oveľa hmotnejšie hviezdy však náhle vybuchnú, pričom po nich zostane ešte hustejšia neutrónová hviezda (štádium 2) alebo čierna diera (štádium 3). Čierna diera je objekt s takou veľkou priťažlivosťou, že z nej neunikne už ani svetlo.
Proxima Centauri
Proxima Centauri (dole) je Slnku najbližšia hviezda, červený trpaslík, čo je typ najbežnejšej hviezdy. Svieti 2000-násobne slabšie ako Slnko a má iba sedminu jeho veľkosti. Preto sa napriek svojej malej vzdialenosti (iba 4,22 svetelného roka) dá sotva zazrieť ďalekohľadom.
Slnko
Slnko je tu zobrazené v porovnaní s inými malými trpasličími hviezdami (ľavá strana) Zobrazené je aj vpravo, ale zmešené, na porovnanie s väčšími hviezdami, o ktorých píšeme na tejto strane.
Rigel
Rigel je veľmi jasná a veľká hviezda typu. ktorý nazývame modrý nadobor, s 50-násobne väčším priemerom, ako má naše Slnko. Nachádzav súhvezdí Orión. Napriek tomu, že leží vo vzdialenosti približne 800 svetelných rokov, je Rigel siedmou najjasnejšou hviezdou na oblohe, pričom žiari svetlom 40000 Sĺnk.
Arcturus
Táto hviezda vo vzdialenosti 37 svetelných rokov sa nachádza v súhvezdí Pastier (Bootes) a je štvrtou najjasnejšou hviezdou na celej oblohe. Táto veľmi veľká hviezda typu oranžový obor má 25-násobnú veľkosť Slnka, ale je o 1000°C chladnejšia. V dôsledku nižšej teploty má oranžovú farbu.
Návrat na obsah