Slnečná sústava by mohla mať 12 planét - Slnečná sustava

Slnecná sustava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Slnečná sústava by mohla mať 12 planét

Obsah:
Slnečná sústava by mohla mať 12 planét
TASR | 16. augusta 2006 15:36 Slnečná sústava by sa mala rozrásť zo súčasných deväť na dvanásť planét.
Tak to aspoň navrhujú astronómovia, ktorí sa zišli v Prahe na 26. valnom zhromaždení Medzinárodnej astronomickej únie (IAU).
Na jednom z najväčších podujatí, na ktorom účastníci od pondelka diskutujú o univerzálnej definícii planéty, sa zišlo takmer 2500 astronómov zo 75 krajín.
Návrh rezolúcie na reklasifikáciu planetárnych telies slnečnej sústavy v stredu formálne predloží IAU, ktorá zodpovedá za klasifikáciu vesmírnych objektov a ich názvoslovie. Ak bude návrh prijatý, zásadne sa zmenia fakty, ktoré sa už dlhé roky učia milióny detí na celom svete o našom kúte vesmíru.
Na základe predkladaného dokumentu široko kritizované Pluto zostane aj naďalej planétou, a k nemu sa pridá ešte jeho najväčší mesiac a dve ďalšie vesmírne telesá.
Návrh možno teoreticky ešte stále zmeniť, pretože pred definitívnym hlasovaním, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň, astronómovia absolvujú ešte dve intenzívne diskusné stretnutia. Návrh je však z dielne výkonného výboru IAU, ktorý zvyčajne predkladá len také odporúčania, ktoré majú najmenej dvojtretinovú pravdepodobnosť prijatia. Je teda pravdepodobné, že k zmene počtu členov slnečnej sústavy nakoniec predsa len dôjde.
Okrem potvrdenia maličkého Pluta v jeho súčasnej kategórii sa rodina planét slnečnej sústavy rozšíri o objekt 2003 UB313 - najvzdialenejší známy objekt slnečnej sústavy, ktorý dostal prezývku Xena, ďalej o najväčší mesiac Pluta Cháron, a napokon o asteroid Ceres, ktorý začiatkom 19. storočia už bol planétou, no neskôr ho z tejto kategórie vylúčili.
Komisia súčasne navrhla zaviesť novú kategóriu planét, tzv. "plutóny". Sem by patrili Plutu podobné objekty v Kuipertovom páse - záhadnej diskovitej zóne za dráhou Neptúnu, kde sa nachádzajú tisíce komét a planetárnych telies. Samotné Pluto a dvaja potenciálne noví členovia našej planetárnej rodiny - Cháron a 2003 UB313 - by boli klasifikované ako plutóny.
Astronómovia sa tiež zaoberajú požiadavkou, aby zrušili termín "planétky", ktorý sa dlho používa na kolektívne označenie asteroidov, komét a ďalších neplanetárnych objektov. Namiesto toho by sa tieto telesá kolektívne označovali ako "malé telesá slnečnej sústavy".
Ak bude návrh rezolúcie schválený, zoznam 12 planét slnečnej sústavy v závislosti od ich vzdialenosti od Slnka bude nasledovný: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron, a zatiaľ provizórne pomenovaný 2003 UB313. Jeho objaviteľ Michael Brown z kalifornského CIT ho predbežne pomenoval Xena - podľa bojovníčky známej z televízneho seriálu, no podľa IAU bude teleso pravdepodobne premenované.
Oficiálne hlasovanie o návrhu rezolúcie sa uskutoční 24. augusta. Ak však aj bude prijatá, je zrejmé, že rozšírený zoznam planét nezostane v takejto podobe nadlho. IAU sleduje aspoň desiatku ďalších potenciálnych kandidátov, ktoré by sa tiež mohli zaradiť medzi planéty, len čo bude známa ich veľkosť a obežná dráha.
Oponenti Pluta, ktoré bolo zaradené medzi planéty v roku 1930, sa domnievajú, že toto teleso by vôbec nemalo byť planétou. Ich hlavným argumentom (okrem iného) je, že napríklad aj náš Mesiac je väčší než Pluto. Podobne aj objekt 2003 UB313 (Xena) - o 113 km.
Podľa IAU však Pluto spĺňa kritériá, ktoré určuje nová navrhovaná definícia planéty: ide o akýkoľvek objekt guľovitého tvaru s priemerom väčším než 800 km, ktorý obieha okolo Slnka a má hmotnosť zhruba jednu 12-tisícinu hmotnosti Zeme. Ak tieto základné podmienky splnia aj mesiace a asteroidy, budú zaradené do kategórie planét.
Kľúčom, zdôrazňujú vedci, je práve guľovitý tvar, pretože ten naznačuje, že dané teleso má dostatok vlastnej gravitácie, aby sa dokázalo vyformovať do sférického tvaru. Náš Mesiac však sa ani napriek guľovitému tvaru k planétam zaradiť nemôže, pretože spoločný gravitačný stred oboch telies (Zem-Mesiac) leží pod povrchom Zeme.
O klasifikácii Pluta panuje toľko názorov, koľko je astronómov. Pluto má však vlastnú gravitáciu, takže podľa fyziky navrhovanej definície súboj zjavne vyhrávajú jeho planetárni stúpenci.
Návrh definície planéty, na ktorom pracovali odborníci dva roky, je podľa prezidenta IAU Ronalda D. Ekersa pokusom dosiahnuť kozmický konsenzus a ukončiť desaťročia sporov o tom, čo je planéta a čo nie. "Nechceme americkú, európsku či japonskú verziu planéty, ale univerzálnu," zdôrazňuje Eckers.
Neil deGrasse Tyson, riaditeľ Haydenovho planetária v Americkom prírodovedeckom múzeu v New Yorku, hovorí: "Po prvý raz od čias starého Grécka máme jednoznačnú definíciu o tom, čo je planéta. Takže keď budeme odteraz diskutovať o nejakom objekte ako o možnej planéte, odpoveď by mala byť rýchla a jasná."
Návrat na obsah