Meteory a meteority - Slnečná sustava

Slnecná sustava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Meteory a meteority

Ďalšie
Meteory a meteority
Slnečná sústava je rušný priestor. Kométy, jedinéčné svojimi plynnými a prachovými chvostmi, zanechávajú vo svojich dráhach kometárny prach. Asteroidy nemajú chvosty ako kométy, ale aj ony pri svojich kolíziach na ceste slnečnou sústavou rozprašujú kamenné a kovové úlomky. Niektoré z týchto malých meteoroidov a kometárneho prachu narazia do zemskej atmosféry. Najmenšie častice v nej zhoria, pričom na oblohe vytvoria žiariaci prúžok, ktorý nazývame meteor. Väčšie kusy, ktoré prežijú ohnivé stretnutie a dosiahnu povrch Zeme, klasifikujeme ako meteority.
Berringerov Kráter
Tento impaktný kráter v Arizone (USA) vznikol pred 50000 rokmi. Jeho priemer je 1,2 kilometra, ale objekt, ktorý ho vytvoril, mal priemer len približne 50 metrov. Obrovský rozmer krátera je spôsobený veľkou rýchlosťou dopadu (až niekoľko kilometrov za sekundu).
Kozmické úlomky
Niekedy bolo deťom dovolené liezť po meteorite Willamette, ktorý je teraz umiestnený v Americkom prírodopisnom múzeu. Tento železoniklový kus vážiaci 15 ton dopadol na Zem pred tisickami rokov, no predtým strávil v kozme miliardy rokov.
Typy meteoritov
Meteority majú najrôznejšie zloženie - podľa toho, kde v slnečnej sústave vznikli. Tieto vyobrazenia predstavujú (zľava doprava) vzorky meteoritov zložených zo železa, kameňa alebo z oboch.
Vnútro meteoritu
Tento zväčšený prierez meteoritu z Číle ukazuje jeho zloženie. Zlato sfarbené kúsky sú kamenné úlomky; modrý materiál, ktorý ich obklopuje, je kovový, väčšínou zložený zo železa a niklu.
Dobad!
Táto ilustrácia zobrazuje niečo, čo si vonkoncom neželáme - dopad veľkého vesmírneho telesa na našu planétu. Keď sa kométy alebo astroidy zrazia so Zemou, stane sa to v obrovskej rýchlosti. Pri tom vznikne taká horúčava, že sa teleso vyparí a na povrchu zostane na mieste roztavenej horniny kráter Je niekoľkonásobne väčší ako pôvodné teleso. Pred zhruba 65 miliónmi rokov na Zem dopadla kométa alebo astroid s priemerom 10 kilometrov, čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov a iných druhov.
,,Padajúce hviezdy"
Meteorom sa ľudovo hovorí aj ,,padajúce hviezdy", hoci nemajú s hviezdami nič spoločné. Sú to prachové zmká, ktoré vstupujú do atmosféry našej planéty. Keď prechádzajú vzduchom, ich rýchly pohyb zohrieva atmosférický plyn v ich dráhe, ktoeý vytvára peknú žiarivú stopu. Väčšinu meteorov spôsobujú kúsky nie väčšie ako zrnko piesku. Ale občas zhoria aj väčšie kusy s veľkosťou hrachu, pričom vytvoria nezvyčajne jasný svetelný úkaz, ktorý nazívame bolid.
Návrat na obsah