Pás astroidov - Slnečná sustava

Slnečná sústava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Pás astroidov

Ďalšie
Pás astroidov
Za dráhou Marsu vládnu asteroidy - milióny ich obiehajú okolo Slnka v oblasti s podobou prstenca, ktorý nazývame pás asteroidov. Väčšina z nivh je malá, s veľkosťou menej ako niekoľko sto metrov, ale niektoré (ako Vesta, Juno a Ceres) sú oveľa väčšie. Asteroidy sú považované za zvyšky z raného obdobia slnečnej sústavy spred 4,6 miliárd rokov. Sú to pravdepodobné úlomky, z ktorých nemohla vzniknúť jedna planéta v dôsledku gravitačného vplyvu blízkej obrej planéty Jupiter.
Trójania
Jupiter zdieľa svoju dráhu spolu s priblížne 1500 astroidmi, ktoré nazývame Trójania. Viac ako polovica z nich obieha v húfe pred Jupiterom, zvyšok je nakoný za ním.
Ida a Dactyl
Keď kozmická sonda Galileo smerujúca k Jupiteru v roku 1993 letela okolo asteroidu Ida, urobila neočakávaný objav: našla maličký mesiac Idy, ktorý bol vzápätí nazvaný Dactyl. Ida je kamenný asteroid z hlavného pása, pozdĺžne merajúci 56 kilometrov. Jeho sprievodca má iba 1,6 kilometra Astronómovia si myslia, že Ida a Dactyl sú fragmenty bývalého väčšieho asteroidu. Pás asteroidov nie je ani zďaleka taký hustý a rušný, ako býva vyobrazený vo filmoch, ale vzájomné zrážky sú tam od vzniku slnečnej sústavy podstatne častejšie.
Eros
Táto fotografia povrchu Erosu, ktorú urobila sonda NEAR-Shoemaker, zobrazuje vnutro veľkého krátera, jeho svalny a dno vystlané balvami. Miery Erosu sú 13.13.13 kilometrov.
NEAR-Shoemaker
Msia NEAS-Shoemaker bola míľnikom - bola to prvá sonda, ktorá mala v programe obeh okolo asteroidu; nakoniec naň dopadľa. Jej cieľom bol asteroid Eros, ktorý dosiahla v roku 2001.
Ceres
Ceres, najväčší známy asteroid, bol objavený ako celkom prvý asteroid v roku 1801. Spriemerom takmer 1000 kilopmetrov je to jediný sférický asteroid. Je to zároveň jediný asteroid zaradený do novej triedy astronomických objektov, nazvanej trpasličie planéty, ktorá zahŕňa aj Pluto.
Hayabusa
V roku 2003 vyštartovala k asteroidu ltokava japonská sonda Hayabusa s vysokým cieľom, pristáť na asteroide, odobrať vzorku a priniesť ju na Zem. Po prílete k nemu v roku 2005 sa však historicky prvé pristátie na asteroide pravdepodobne nepodarilo.
Slnecná sustava
28.11.©2005
Návrat na obsah