Iné - Slnečná sustava

Slnecná sustava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Iné

Planety:
Vesmír
Najväčšia slnečná elektráreň na svete
Na juhu Portugalska v súčasnosti stavajú najväčšiu slnečnú elektráreň na svete. Uvedená do prevádzky má byť v roku 2009 s predpokladaným výkonom 62 megawattov

Kolaps prstencov okolo Saturnu?
12. september Sonda Cassini na svojej misii k Saturnu zaznamenala nápadné priblíženie sa jeho vnútorného prstenca smerom k povrchu planéty. Môžu sa prstence Saturnu zrútiť?
Diskusia (5), Posledný dnes o 20:29

Mesiac s tigrími pruhmi
6. september Geologická aktivita na Saturnovom mesiaci Enceladus je pre astronómov záhadou. Sonda Cassini na tomto nebeskom telese objavila zvláštne „tigrie pruhy“.

Chaotický zrod čiernej diery
26. august Čierne diery, zrodené pri výbuchu hypernov, privádzajú umierajúce hviezdy k mnohonásobným explóziám, ktoré sú silnejšie, než sa doposiaľ myslelo.
Diskusia (14), Posledný 1. 9. o 18:53

Mimas: zjazvená mesačná tvár
11. august Sonda Cassini odoslala k Zemi obrázky, ktoré zachytávajú zjazvený povrch Saturnovho mesiaca Mimas, ktorý vyzerá ako „hviezda smrti“ z Hviezdnych vojen.

Ruskou raketou na dovolenku
2. august Ruská vesmírna agentúra plánuje ponúkať turistické lety do vesmíru pre bohatých zákazníkov. Let má stáť 100 miliónov dolárov.

Aj my sme deťmi supernovy
28. júl Vedci z NASA pozorujú nekončiace žiarenie vybuchnutej supernovy. Rok 2005 však priniesol viacero zaujímavých zistení o týchto umierajúcich hviezdach.

Hyperion – špongiovitý mesiac Saturnu
20. júl Sonda Cassini po prvýkrát zblízka odfotografovala mesiac planéty Saturn. Prečo Hyperion nie je guľatý?

Planéta, kde žiadna nemá byť
17. júl Plynný obor, podobný nášmu Jupiteru vznikol v slnečnej sústave, vzdialenej 150 svetelných rokov, zrejme v rozpore s doterajšími teóriami o vzniku planét.

Jazerá na Titane
1. júl NASA objavila jazerám podobné štruktúry na Saturnovom mesiaci Titan.

Američania si už vybrali miesto pre mesačnú základňu
27. apríl V minulom roku prezident George W. Bush oznámil plán postaviť na Mesiaci stálu základňu z ktorej budú môcť ľudia Mesiac ďalej skúmať. Ďalším logickým krokom bude potom Mars.

A ešte iné:
Sonda odobrala vzorky asteroidu
Japonskej sonde Hajabusa (sokol) sa ako prvej na svete podarilo úspešne odobrať vzorky z povrchu asteroidu, na ktorom krátko pristála v noci na nedeľu, uviedli predstavitelia japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Sonda pri niekoľkosekundovom dosadnutí na planétke Itokawa v noci na sobotu vystrelila malý kovový projektil, aby uvoľnila materiál na povrchu asteroidu. Podľa JAXA sa odber prachu s predpokladanou hmotnosťou menej ako jeden gram podaril.
Napísal Peter Kráčalík, 04. December 2005 pokračovať... Komentárov: 0 Videní: 39
Návrat na obsah