Mliečna sesta - Slnečná sustava

Slnecná sustava

Ahoj, prave teraz je .

TOPlist

TOPlist

Slnecná sustava
Prejsť na obsah

Mliečna sesta

Ďalšie
Mliečna sesta
Slnko, planéty, hviezdy a hmloviny, ktoré vidíme na nočnej oblohe - všetko je to súčasťou galaxie Mliečna cesta. Je to obróvský Ostrov plynu, prachu a 200 miliárd hviezd, pomaly rotujúci plochý disk obklopený riedkym sférickým halom hviezd. Mliečna cesta zaberá neuveriteľne veľký priestor. Svetlu, ktoré sa šíri rýchlosťou 300000 kilometrov za sekundu, trvá 100000 rokov, kým prejde z jedného jej okraja na druhý. A pritom je to len jedna z miliárd podobných galaxií, medzi ktorými sa nachádza.
Veľkosť mliečnej cesty
Hviezdy mliečnej cesty
Hviezdokopy mličnej cesty
Prach a plyn mliečnej cesty
Priemer najmenej 100000 svetelných rokov
Približne 200 miliárd
Približne 150 guľových hviezdokôp približne 1000 otvorených hviezdokôp
Plyn a prach tvoria približne len 5 percent viditeľnej hmoty mliečnej cesty
mliečna cesta v noci
Pretože obývame priamo oblasť disku Galaxie, vždy sa nám na oblohe premietajú iba jej okraje - bez ohľadu na to, kde na Zemi sa nachádzame. Ak sa pozriete hore na nočnú oblohu ďaleko od miesť, mali by ste zbadať ten pás je jemného svetla tiahnuci sa oblohou - ako na tejto fotografii.
Mliečna cesta
Naša Galaxia (to veľké písmeno znamená, že máme na mysli Mličnu cestu) je prašné miesto. Na dlhoexpozičnej snímke sa ukážu pásy tmavých oblakov plynu a prachu v rovine jej disku. Jasné modré mladé hviezdy a staršie červené hviezdy žiaria pred vzdialenejšími oblakmi.
V infračervenom svetle
Keď sa na Mliečnu cestu pozrieme v infračervenom svetle, môžeme vidieť oveľa viac hviezd ako voľným okom. Jeto preto, lebo hviezdy, zvyčajne obklopené oblakmi plynu a prachu, sú vo viditeľnom svetle zahalené, kým ich infračervené lúče cez túto bariéru preniknú. Na snímke sú červenšie. Vľavo dole vidíme žltkastý svit nakopených hviezd v jadre Galaxie.
Na hrane
Ak by sme sa pozerali zvonku, plochý tvar Mliečnej cesty by bol zjavný. Trochu pripomína dve opačne zlepené volské oká. Tento disk má priemer 100000 svetelných rokov, no svojom vonkajšom okraji je hrubý iba 3000 svetelných rokov. Ale smerom k stredu disku, kde je jadro Galaxie, ešte hrubne. Tmavá línia deliaca Mliečnu cestu na dve polovice je plyn a prach, materiál pripravený pre nové hviezdy. Galaxiu obklopuje halo gigantický oblak roztrúsených žiariacich hviezdnych gúľ, ktoré nazývame guľové hviezdokopy. Každá obsahuje státisíce hviezd.
Srdce Galaxie
Blízko jadra Mliečnej cesty sa nachád), sú natlačené v priestore s priemerom iba jeden svetelný rok. Táto kopa hviezd sa nachádza len 25 svetelných rokov od skutočného stredu Galaxie, kde - ako astronómovia predpokladajú - tróni veľmi hmotná čiernadiera, pohlcujúca hviezdy a plyn.
Naša Galaxia
Ak by sme mohli vidieť našu Galaxiu zvonku, vyzerala by približne ako na tejto ilustrácii. Najcharakterickejšou črtou tohto inak plochého disku sú špirálové ramená. Hviezdy nachádzajúce sa v špirálach sú mladé a horúce, preto bývajú zakrívené ramená modrej farby. v strede je malé, približne sférické jadro so stredovým zhustením, ktoré prechádza guľovou častou v podobe priečky. Tam sa nachádzajúce hviezdy sú väčšinou stare, preto majú výrazne žlté sfarbenie.
Návrat na obsah